Oksit Seramikler – Zirkonyum Oksit (ZrO2)

Çok Amaçlı Yapı Malzemesi

Diğer seramik malzemelerden farklı olarak zirkonyum oksit (ZrO2, zirkonya olarak da bilinir) çok yüksek çatlak dağılma direncine sahip olan bir seramik malzemedir. Zirkonyum oksit seramikleri çok yüksek termal genleşmeye sahip olduğundan genellikle seramik ve çelik bağlamak için tercih edilmektedir.

Önemli bilgiler:

Zirkonyum Oksit (ZrO2) özellikleri

  • Çok yüksek termal genleşme (α=11 x 10-6/K, bazı çelik türlerine benzer)
  • Mükemmel ısı yalıtımı/düşük termal iletkenlik (2,5-3 W/mK)
  • Çatlak dağılımına çok yüksek direnç, yüksek sertlik (6,5-8 MPam1/2)
  • Oksijen iyonlarını iletme özelliği (lambda sondalarında kısmi oksijen basıncı ölçümü için kullanılır)

Diğer bir özellik kombinasyonu ise çok düşük termal iletkenlik ve yüksek güçtür. Buna ek olarak bazı zirkonyum oksit seramikleri oksijen iyonlarını iletebilir. Bu malzemeden yapılan komponentler, alümin seramiklerden yapılan komponentlere kıyasla daha pahalıdır. Zirkonyum oksit seramiklerinin kullanıldığı bazı uygulamalar arasında tel biçimlendirme araçları , kaynak sürecinde yardımcı malzeme olarak, dental uygulamalarda kron ve köprü malzemeleri olarak, termal süreçlerde yalıtım halkası olarak ve lambda sondalarında oksijen ölçüm hücresi olarak kullanımı sayılabilir.

Zirkonyum Oksit (ZrO2) kullanılan ürünler

Ürün açıklamalarına ulaşabilmek için bu sayfadaki linkleri takip ettiğinizde, sizi CeramTec International web sitesinin İngilizce versiyonuna yönlendirecektir.

Bayrak simgesiyle işaretlenmiş ürünler Türkçe dilinde sunulmaktadır.