Piezoseramik SONOX® P Malzemeleri

Piezo Uygulamaları için Gelişmiş Seramik Malzemeler

Farklı kalite düzeylerine ve uygulama seçeneklerine sahip SONOX® P marka piezoseramik malzemeler sensör, aktüatör ve güç çevirici dünyasında üst düzey verimlilik ve maksimum güvenilirlik sunmaktadır.

Piezoseramikler bazen yüksek basınca maruz kaldığından ve fonksiyonlarını maksimum güvenilirlikle yerine getirmesi gerektiğinden CeramTec, pizeo uygulamalarda kullanılmak üzere SONOX® P yüksek performanslı malzemeleri geliştirmiştir. Piezoseramik malzemeler bir tarafta kimyasal kompozisyonlarına göre, diğer tarafta ise özel uygulama koşullarına göre sınıflandırılır. Seçim ölçütlerinde tipik parametrelerin yanı sıra yüksek elektrik yükü ve mekanik yük altındaki davranışları da göz önüne alınmaktadır. CeramTec, SONOX® P malzemeleri aşağıdaki kategorilere ayırmaktadır:

Genel uygulamalar Standart malzemeler
Ultrasonik temizleme
Sonar teknolojisi
SONOX® P4
Sensör teknolojisi
Malzeme testi
Medikal tanı
ve tedavi
SONOX® P5
SONOX® P502
SONOX® P504
SONOX® P508
Ultrasonik işleme
(kaynak, delme)
SONOX® P8
Aktüatörler
Piezoelektrik jenaratörleri
SONOX® P505
SONOX® P53

Güç Çevirici Malzemeleri:
SONOX® P4 ve SONOX® P8

 • Düşük dielektrik kaybı
 • Geçirgenlik aralığı 900-1400
 • 500-2000 arası yüksek Q-değerleri
 • Yüksek Curie sıcaklığı
 • Yüksek koersivite

Bu malzemeler yüksek noltajlara ve mekanik (basınç) yüklerine dayanabilir. Bu türdeki malzemeler 20 kHz ile yüksek MHz değerler arasındaki yüksek performanslı ultrasonik uygulamalar için idealdir.

Sensör Malzemeleri:
SONOX® P5, SONOX® P502, SONOX® P504 ve SONOX® P508

 • Geçirgenlik aralığı 1000-2000
 • Yüksek piezoelektrik etkinliği (d33 ≥ 400 * 10-12 C/N)
 • Düşük Q-değerleri (≤100)

Sensör uygulamaları, piezoseramiklerin ultrasonik güç çevirici ve alıcı olarak kullanıldığı birleşik sistemlerdir. Özel olarak geliştirilmiş olan SONOX® P502 ve SONOX® P504 malzemeleri yüksek termal ve temporal kararlılığa sahiptir. Bu sayede -40º - +160º Celsius arasındaki otomotiv uygulamaları için idealdir.

Aktüatör Malzemeleri:
SONOX® P505 ve SONOX® P53

 • Yük yüksek genleşme (‰1,4–1,7)

Kuru prese ek olarak iki malzeme de 30 μm-300 μm arası katman kalınlığında seramik bant olarak üretilebilir. SONOX® P53, ayrık kurulum teknolojisi, SONOX® P505 ise monolitik çok katmanlı teknoloji için optimize edilmiştir.

Gaz Ateşleme Malzemeleri:
SONOX® P41 ve SONOX® P5

 • SONOX® P41: Sıkıştırmalı ateşleyiciler olarak kullanılır
 • SONOX® P5: Darbe tipi ateşleyiciler olarak kullanılır

Silindirlerin ön ve arka yüzeylerinin taşlanması < 15 μm paralelliği sağlar.

Özel Malzemeler:
SONOX® P6, SONOX® P51 ve SONOX® P1 LF

 • SONOX® P6: 200°C sıcaklığa kadar olan yüksek sıcaklık uygulamaları için uygundur
 • SONOX® P51: Çok ince tasarımlı ve piezoelektrik etkinliğine sahip (d33 > 500 pC/N)
 • SONOX® P1 LF: Kurşunsuz piezoseramik malzemeler

Talep üzerine diğer özel malzemeler temin edilebilir.

RoHS Direktifi – Piezoseramik Komponentlerin Geri Dönüşümü Hakkında Not

RoHS: Elektrikli ve elektronik ekipmanlarda belirli tehlikeli maddelerin kullanımının kısıtlanması.

Bu direktif, elektrikli ve elektronik ekipmanlarda tehlikeli maddelerin kullanımının kısıtlanmasını açıklamaktadır. Çok Fonksiyonlu Seramik Bölümü, seramik komponentler üretmekte ve satmaktadır, bu nedenle bu direktif ile doğrudan bağlantılı değildir. Ancak bu direktif müşterilerimiz için bağlayıcı olabilir. Piezoseramik komponentler, kurşun zirkonat ve kurşun titanat gibi kurşun bileşiklerinden oluşmaktadır. Maalesef Avrupa Komisyonu'nun da kabul ettiği üzere bu durumdan kaçınmak mümkün değildir. Bu nedenle seramik anayapı bileşeninde kurşun içeren elektrik bileşenleri, Araç Kullanım Sonu Direktifi sınırlamalarından muaftır.

Bu duruma rağmen ve bu durum nedeniyle, müşterilerimize bu konuda yardımcı olmak istiyoruz: CeramTec, piezoseramik komponentleri geri almayı önermekte ve bu malzemeleri çevreye zarar vermeyecek şekilde imha etmekte veya geri dönüştürülmesini sağlamaktadır. Bu durumun ön koşulu, piezoseramiklerin yabancı komponentlerden arındırılmış halde iade edilmesidir (muhafazadan veya kalıptan çıkartılarak). Piezoseramik komponentlerin geri dönüşümü hakkında bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçin. Size bu konuyla ilgili bir teklif sunmaktan mutlu olacağız.

RoHS Direktifi ile uyum konusunda atılan bir diğer adım ise CeramTec tarafından geliştirilen kurşunsuz piezoseramik malzeme olan SONOX® P1 LF malzemesidir.